Hong Kong zdelegalizował handel kością słoniową

Hong Kong, uważany za największy na świecie rynek detalicznej sprzedaży kości słoniowej - dzięki naciskom wielu organizacji, w tym międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF, właśnie zdelegalizował handel ciosami słonia. To niezwykle ważny krok w walce z kłusownictwem i nielegalnym handlem kością słoniową i produktami z niej wykonanymi.

Chociaż od 1989 roku prawo obowiązujące w Hong Kongu zabraniało importu i eksportu kości słoniowej, funkcjonowało tam około 400 licencjonowanych sprzedawców posiadających pozwolenie na handel. W ubiegłym roku WWF Hong Kong opublikował raport, który ujawnił podstawowe błędy w przepisach regulujących krajowy handel, co umożliwiało przedsiębiorcom ,,pranie" nielegalnej kości słoniowej, przyczyniając się bezpośrednio do wzrostu kłusownictwa w Afryce.

Jest to ogromny sukces ponieważ Hong Kong uważany jest za trzeci co do wielkości światowy ośrodek przerzutowy dla kości słoniowej. Jest też kanałem numer jeden dla przemytu kości z Afryki do Azji. Raport stwierdza, że ponad 90% sprzedawanych w Hong Kongu produktów trafiało do nabywców z kontynentalnej części Chin. 

Nowe przepisy znacząco utrudnią pracę przemytnikom i pomogą ocalić życie wielu  spośród tych wspaniałych zwierząt – twierdzi Paweł Średziński z WWF Polska. - Jednak walka o przetrwanie słoni trwa dalej. Słonie giną z powodu swoich ciosów, a przedmioty z nich wykonane cieszą się ogromną popularnością szczególnie w krajach azjatyckich. Szacuje się, że z rąk kłusowników ginie 30 tysięcy słoni afrykańskich rocznie.


dostarczył infoWire.pl